Kanjiža, pitomi gradić smešten u zelenilu na desnoj obali Tise, 15 kilometara od mađarske granice, a 40 od Subotice, najpoznatiji je po „cvetanju“ Tise, retkom prirodnom fenomenu koji traje nekoliko dana u godini, u junu, kada milioni insekata Tisin cvet (Palingenia Longicauda) izlaze na površinu reke da se razmnožavaju. Ali, čak i ako propustite svadbeni ples Tisinog cveta, ova bačka varošica već će vas očarati čistim i uređenim trgovima i ulicama, prelepim baštama i čardama, i sveopštom atmosferom koja bi se najkraće mogla opisati kao panonska varijanta Felinijevog Amarkorda.
Tu atmosferu ćete možda najbolje osetiti ako u nedeljno jutro, posle mise, prođete blizu katoličke crkve. Dok vernici izlaze u ružama ukrašenu portu, primetićete među njima neuobičajeno mnogo mladih, svečano odevenih ljudi, sa nasmejanom dečicom. Prizor kao iz filma.
Šetnja Kanjižom pravi je doživljaj. U arhitekturi gradskog jezgra dominira barokni i secesijski stil, a u najreprezentativnije građevine, pored katoličke, spadaju zgrade pravoslavne crkve i Gradske kuće.
Većinsko stanovništvo u Kanjiži su Mađari, pa su gotovo svi natpisi dvojezični
Ovaj gradić sa bezmalo hiljadugodišnjom istorijom kao da je bio pošteđen urbanističkih zločina, na ulicama nema otpadaka, a bašte su tako lepo uređene da su svet za sebe.
Mnogi su pred kućama zasadili višnje, pa putnik može da se osveži ukusnim plodovima.
Kanjiža je, inače, celim svojim bićem orijentisana prema Tisi (rečni prelaz kod Kanjiže pominje se još 1093). Tu se nalazi uređeno šetalište i plaža, kao i čarde, a u blizini je i jedno od najboljih banjskih lečilišta u Srbiji, koje je 1913. osnovao čuveni industrijalac Herman Grinfeld, nakon godina izviranja tople, žućkaste mineralne vode iz “čudotvornih“ bunara.
Uz sve to, u Kanjiži se preko cele godine održavaju razne manifestacije poput Festivala cvetanja reke Tise, atletskog i plivačkog maratona, kajakaške regate i pecanja soma na bućku, pa ne bi trebalo previše da oklevate da je posetite, ako već niste. Nećete se pokajati.
Inače, Kanjiža je samo 200 kilometara udaljena od Beograda i može se lako stići kolima ili autobusom, autoputem Beograd – Novi Sad – Subotica – Horgoš ili železnicom Beograd – Subotica.
Kanjiža, putopis, Tiski cvet